Єгор Фірсов: Незважаючи на увагу Президента до лісової галузі, а також на намагання Міністерства захисту довкілля реформувати агентство лісових ресурсів – проблем у лісовій галузі залишається багато.

Нещодавно я був на Франківщині, і просто гуляючи лісом зустрів «чорних лісорубів». Близько 10 людей у різних місцях. Сокири, бензопили та коні – це і все знаряддя, яке потрібно для заготівлі, а ввечері за лісом приїжджає вантажівка. Звичайно, що ніяких документів вони не мали, і доволі спокійно та впевнено відповідали, що «лісорубний квиток забули вдома».

Цікаво, що навіть після того як лісорубів зловили на місці злочину, поводились вони дуже спокійно. І майже так і говорили: «Друже, знаєш скільки разів мені ставили питання про документи? Лякали в’язницею? Погрожували притягнути до відповідальності? Ось навіть моя кобила з вас потроху починає сміятись!».

Виявилось, що лісоруби йдуть на прості, але ефективні хитрощі. Вони рідять ліс, залишаючи виключно тонкі та слабкі дерева, щоб згори було «враження лісу». А велику та здорову сосну зрубують. Тому, коли ми облітали ліс дроном, майже нічого знайти не змогли, така сама картина буде і при огляді з літака, або навіть з космосу – все ніби добре, ліс на місці. Але, насправді, залишились лише тонкі та слабкі дерева із зеленою верхівкою, а великі та здорові дерева вже їдуть на пилорами. Навіть на відео можна побачити, який «ліс» залишився, назвати його справжнім лісом можна вельми умовно.

Ще одна вигадка полягає в тому, що чорні лісоруби засипають свіжозрубані пні хвоєю та землею, наливають спеціальну речовину, щоб через деякий час рубка здавалося старою. Колір зрубаного стовбуру перетворюється зі світло-жовтого на темно-коричневий. Таким чином, якщо знайти таку рубку через тиждень, то складається враження, що рубка стара-багаторічна.

Ми викликали поліцію, лісоруби навіть не намагалися втікати, спокійно дочекались, поки їх затримають. Що буде далі – подивимось. Але той факт, що просто гуляючи Карпатами, туристичними стежками, можна зустріти лісорубів – відверто лякає. Схоже, що вони остаточно знахабніли, нікого і нічого не бояться, починають телефонувати «товаришам лісникам» і вважають, що нічого страшного не відбувається. А лише отака невелика бригада з 10 людей може знищити до 200 дерев на день. Скільки таких бригад працює і яку шкоду вони завдають за рік – страшно собі уявили.

Сподіваюся, що реформа лісової галузі, особливо в сфері охорони лісів та друге читання закону про екоконтроль виправлять ситуацію. Але чекати не варто, вже сьогодні треба розпочинати рейди лісової варти та екоінспекції, залучати громадськість. Якщо у лісі працює пила, це чутно за десять кілометрів, сховатись там важко і звичайний обхід території може зберегти десятки гектарів лісу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *